Hemoroidy u osób starszych

0
1438
Hemoroidy u osób starszych

Wśród wielu dolegliwości dokuczającym seniorom hemoroidy stanowią jedną z najbardziej utrudniających życie – a przy tym wstydliwych, przez co wiele osób bagatelizuje ich objawy i odwleka wizytę w gabinecie lekarskim. To błąd – schorzenie to z biegiem czasu staje się coraz bardziej uciążliwe, a nieleczone może prowadzić nawet do powstania nowotworu. Jak leczyć hemoroidy u osób starszych?

Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu – choroba guzków krwawniczych odbytu, które u zdrowej osoby wypełniają kanał odbytu i wraz ze zwieraczami odpowiadają za prawidłowe wydalanie. W przypadku choroby hemoroidalnej guzki te rozciągają się, rozszerzają oraz wypełniają się krwią, której ze względu na nieprawidłową budowę nie są w stanie się pozbyć.

Powoduje to ból, swędzenie i pieczenie okolic odbytu, co w dalszej kolejności może prowadzić do stanów zapalnych guzków i tkanek odbytu, a w dalszych stadiach nawet do nowotworu odbytu.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy mogą występować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz odbytu, tuż pod skórą. Wbrew powszechnej opinii jest to nie tylko przypadłość seniorów. Choroba ta dotyka co czwartą osobę po trzydziestce i co czwartą po pięćdziesiąte. Powstawaniu hemoroidów sprzyjają także siedzący tryb życia, mało ruchu, uboga w błonnik i wodę dieta oraz wszelkie stany organizmu, które przeciążają układ żylny: otyłość, ciąża, zaparcia.

Ponadto swoje robi wiek i postępujące wraz z nim zwiotczenie tkanek – stąd właśnie hemoroidy u osób starszych występują tak często; związane jest to także ze zwolnioną w tym wieku perystaltyką jelit. Granicą, po której musimy uważniej obserwować swoje ciało, to 40. rok życia – to wtedy możemy zauważyć takie objawy jak okolic swędzenie i pieczenie okolic odbytu, parcia na stolec, podkrwawiania. To sygnał, że należy czym prędzej rozpocząć leczenie.

Jak leczyć hemoroidy?

Hemoroidy u osób starszych często bywają źródłem skrępowania – zupełnie niepotrzebnie. Im szybciej przeżyjemy związany ze wstydem stres w gabinecie lekarskim i otrzymamy diagnozę, tym szybciej pozbędziemy się męczącej dolegliwości. Pierwsze badanie polega na szczegółowym wywiadzie rodzinnym, obejrzeniu bolesnej okolicy i zbadaniu jej dotykiem, a następnie wziernikowaniu na głębokość 8-10 cm, co pozwala lekarzowi ocenić stopień zaawansowania choroby.

Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Następnie dobierane jest odpowiednie leczenie zachowawcze przez stosowanie leków w tabletkach, maści i czopków. Dopiero gdy te metody nie przynoszą efektów, konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Chirurgicznie bez skalpela

Metoda chirurgicznego leczenia hemoroidów nazywa się hemoron (jest to również nazwa wykorzystywanego podczas zabiegu aparatu). Została opracowana w Stanach Zjednoczonych. Polega na zastosowaniu jednobiegunowego prądu o niskim napięciu i wysokiej częstotliwości. Pozwala to na obkurczenie naczyń doprowadzających do guzków krwawniczych, co zmniejsza dopływ krwi i przywraca guzkom normalną wielkość.

Hemoron to metoda nieinwazyjna, niewymagająca użycia skalpela, a przy tym bezpieczna – można ją stosować w przypadku niemal wszystkich pacjentów oprócz kobiet w ciąży i osób chorych na nowotwory. Należy przy tym zaznaczyć, że aparat sprawdza się najlepiej w przypadku wczesnego stadium choroby (guzków I i II stopnia). Jeśli hemoroidy są w bardziej zaawansowanym stadium, należy wykonać większą liczbę zabiegów lub poddać się tradycyjnemu leczeniu operacyjnemu – decyduje o tym lekarz.

Higiena i pielęgnacja

Hemoroidy u osób starszych wymagają wzmożenia higieny osobistej, zarówno po stronie samych seniorów, jak i ich opiekunów – co najmniej dwa razy dziennie należy przemywać odbyt, zalecane jest także noszenie bawełnianej bielizny. Bardzo ważne jest stosowanie właściwej diety, bogatej w błonnik i wodę (usprawnią perystaltykę jelit). Hemoroidy u osób starszych „nie lubią” także ruchu, dlatego należy pamiętać o zapewnieniu seniorowi dopasowanej do jego możliwości aktywności fizycznej: regularnych spacerach, pływaniu, czy choćby ćwiczeniach rozciągających.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.