Jak wygląda typowy dzień opiekunki osób starszych w Niemczech

0
1357
Jak wygląda typowy dzień opiekunki osób starszych w Niemczech

Decydując się na pracę w opiece zapewne zastanawiasz się, jak wygląda dzień z życia opiekunki osoby starszej. Jakie zadania opiekunki osoby starszej należy wykonać i z czym przychodzi im się zmierzać na co dzień.

Odpowiedzi na te oraz inne nurtujące Cię pytania, znajdziesz w poniższym artykule. Sprawdź co robi opiekunka, a czego robić nie powinna i jak wygląda dzień z życia seniora.

Na skróty:

Co robi opiekunka osoby starszej?

Co robi opiekunka osoby starszej? Zakres obowiązków może być idealnie sprecyzowany pod nasze oczekiwania. Wybierając spośród kilku ofert pracy, na wstępie jesteśmy w stanie poznać wszelkie szczegóły naszej pracy i zgodzić się na nie bądź je odrzucić. Zazwyczaj to, czym zajmuję się opiekunka osoby starzej, nie różni się niczym od zadań koleżanki po fachu.

Zakres obu z Pań, w dużej mierze zależy od stanu naszego podopiecznego oraz jego samodzielności. Zwykle obowiązki zaczynają się od prowadzenia gospodarstwa, pomagania w codziennych czynnościach oraz myciu bądź karmieniu podopiecznego, a czym nie zajmuję się opiekunka osoby starszej?

Dzień z życia opiekunki seniora

Nie będzie w tym nic dziwnego, gdy zaczniemy nasz dzień od porannej toalety. Sami pierwsze minuty poświęcamy na przygotowanie się, więc dlaczego mamy pozbawić tej przyjemności naszego podopiecznego. Podeszły wiek seniora nie zawsze umożliwia mu swobodne funkcjonowanie, dlatego też pielęgnacja będzie naszym pierwszym zadaniem.

Czasem będzie się ona opierać jedynie na mentalnym wsparciu a czasem asystowaniu podczas porannej kąpieli. Zdarzają się również tacy podopieczni, których pielęgnację oraz ubieranie należy wykonywać w łóżku. Bardzo często, rodziny podopiecznych, decydują się na zatrudnienie osobnej pomocy – czyli Pflegedients. Jest nią pielęgniarka, która zajmuję się robieniem zastrzyków, podziałem leków oraz higieną osobistą.

Następne zadanie to przygotowanie posiłku, wraz ze wspólną konsumpcją. Praktycznie zawsze w połączeniu z gotowaniem idzie również zaopatrzenie lodówki podopiecznego. To opiekunka zajmuję się zakupami, gotowaniem i nakrycie do stołu. Podczas przygotowań, senior ma czas na odpoczynek bądź oglądniecie telewizji.

Niedługo po tym przychodzi czas na podanie obiadu, oczywiście o odpowiednich normach żywieniowych. Opiekunowie muszą też słono przestrzegać odpowiedniej ilości, podawanych płynów. Zdarzają się sytuację, w których senior nie jest w stanie sam się nakarmić, wtedy również musimy mu w tym pomóc.

Po posiłku każda ze stron ma czas dla siebie. Osoby starsze odpoczywają, oglądają telewizję bądź wykorzystują czas wolny na przyjemności. Czasem, podopiecznego odwiedza rodzina, a czasem pragnie on spędzenia czasu, właśnie z opiekunem.

Godzina osiemnasta jest wyznacznikiem pory kolacji i wieczornej toalety. Po wykonaniu wszystkich czynności, gdy senior zaśnie, opiekunka ma czas wyłącznie dla siebie. Z wyjątkiem, gdy podopieczny potrzebuje pomocy, podczas korzystania z nocnej toalety. Ten czas opiekun poświęca najczęściej na rozmowy z bliskimi, odpoczynek i relaks.

Praca opiekuna osób starszych wiąże się z monotonią, gdyż codziennie jesteśmy zobowiązani wykonywać wszystkie czynności. Należy również pamiętać, że dla seniora regularność jest bardzo istotną sprawą. Odgórnie zaplanowany rozkład dnia, pozwala mu na poczucie bezpieczeństwa.

Czym nie zajmuję się opiekunka osoby starszej?

Czym nie zajmuję się opiekunka osoby starszej? W Niemczech zabronione jest, aby opiekun integrował we wszelkie skórne powłoki podopiecznego. Eliminuję to tym samym takie czynności jak: podawanie insuliny, leków, pomiar cukru czy też robienie zastrzyków. Opiekun ma za zadanie pomagać oraz dopilnować tego, aby leki były przyjęte, lecz zawsze przy pomocy członka rodziny bądź pielęgniarki.

Do obowiązków opiekunów nie należą również czynności związane ze sprzątaniem piwnic, garaży czy strychu. Maja skupić swoją siłę, na utrzymaniu porządku w pomieszczeniach, użytkowanych przez podopiecznego i jego samego. Jeśli wątpimy w konieczność wykonywania któregokolwiek z obowiązków lub potrzebujemy wsparcia, mamy możliwość konsultacji swoich przemyśleń z koordynatorem.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.