Jak zostać opiekunką osób starszych?

0
1222
Jak zostać opiekunką osób starszych

Praca w roli opiekunki osób starszych jest ciekawym sposobem na wyjazd zarobkowy- jest to praca dużo bardziej opłacalna finansowo, jeśli wyjedziemy za granicę. Nie można się jednak skupić jedynie na kwestiach zarobkowych, a chcąc zostać opiekunką trzeba też pamiętać, iż jest to praca niełatwa, wymagająca i bardzo odpowiedzialna.

Bardziej niż wyuczone kwalifikacje liczą się w niej naturalne predyspozycje jak chociażby empatia czy sympatia do drugiego człowieka. Jak więc zostać opiekunką osób starszych? Jaką ścieżkę trzeba przejść?

Praca jako opiekun osób starszych – jakie kwalifikacje trzeba posiadać?

Jak już zostało wspomniane, często obok kwalifikacji ważniejsze w tej pracy są cechy charakteru, bez których nawet osoba z kwalifikacjami nie poradzi sobie w tej pracy. Ale i kwalifikacje nie są zbędna, a wręcz bardzo wskazane. Rodziny, które wybierają opiekunkę spośród dziesiątek cv wybierają częściej takie osoby, które mają zrobione rozliczne kursy i posiadają wiedzę w teorii oraz w praktyce. Istnieje możliwość zrobienia kursu na opiekuna osoby starszej, w zakres, którego wchodzi wiele zajęć pomagających lepiej zrozumieć tę pracę, pojąć jej charakter i mieć świadomość jej trudu i wymagań.

Poza specjalistycznym kursem na opiekuna, mile widziane są opiekunki, które posiadają wykształcenie z zakresu pielęgniarstwa, fizjoterapii bądź ratownictwa medycznego. W pracy opiekunki osoby starszej liczy się wiedza z zakresu opieki medycznej, dlatego też takie kierunki są przydatne i chętnie brane pod uwagę przez pracodawców. Ale poza wiedzą i praktyką z zakresu opieki nad osobą starszą i schorowaną, dobrze jest, by opiekunka miała także kwalifikacje i umiejętności w innych dziedzinach. Wśród tych najbardziej pożądanych jest posiadanie czynnego prawa jazdy kategorii B oraz umiejętności językowe (im większe, tym lepiej). Senior nieraz może wymagać zawiezienia chociażby do lekarza i rehabilitację, dlatego wielu pracodawców wybiera opiekunki, które prowadzą auto.

Znajomość języka to mniej stresu na co dzień, lepszy kontakt z podopiecznym oraz spore przełożenie na zarobki- osoba znająca język zarabia średnio około 400-500 euro więcej niż taka bez znajomości języka.

Jak wygląda rekrutacja na opiekuna osób starszych?

W procesie rekrutacji najważniejsze jest dla pracodawcy (agencji lub rodziny podopiecznego) dowiedzieć się tego, jakie doświadczenie posiada kandydat, jakie są jego umiejętności językowe oraz kiedy chciałby podjąć pracę w roli opiekunki. Chcąc wyjechać do pracy do Niemiec warto mieć przygotowane CV opiekuna osoby starszej w języku niemieckim oraz list motywacyjny w tymże języku. Przyszły pracodawca na podstawie przeprowadzonej rozmowy jest w stanie zaproponować przyszłemu pracownikowi najlepiej dobrane dla niego oferty pracy jako opiekun.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej agencja pracy sprawdza umiejętności językowe kandydata, omówione zostają warunki przyszłej współpracy oraz często już na tym etapie zostaje podpisana umowa o pracę. Na rozmowę rekrutacyjną trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty, numer konta bankowego, adres swojego Urzędu Skarbowego, CV, list motywacyjny, posiadane referencje, dyplomy. Jeżeli kandydat jest w pełni dyspozycyjny i wybrał odpowiadającą mu ofertę pracy, jego wyjazd za granicę może się odbyć nawet w przeciągu kilku dni od daty rekrutacji.

Kurs dla opiekuna osób starszych

Chcąc zwiększyć swoje szanse na zdobycie najlepszej oferty pracy, warto ukończyć niedługi kurs opiekuna osoby starszej. Kurs taki wyposaża kandydata w niezbędną praktykę oraz teorię. Kwalifikacje zdobyte na kursie są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania oparta na Międzynarodowym Standardzie ISCO.

Absolwent kursu otrzymuje dyplom w języku polskim, angielskim i niemieckim. Osoba, która ukończy taki kurs może pracować na tylko u indywidualnych klientów, ale także może podjąć pracę w domach opieki społecznej, w hospicjach, na oddziałach paliatywnych, w domach samopomocy.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.