List motywacyjny opiekuna osoby starszej

0
2243
List motywacyjny opiekuna osoby starszej

Praca opiekunki osoby starszej to zadanie wymagające i odpowiedzialne, dlatego też kandydaci na to stanowisko powinny mieć przygotowane dobrze napisane CV, list motywacyjny, bardzo ważne jest także posiadanie referencji.

Osoby, głównie członkowie rodziny, zatrudniające opiekunkę dla seniora bacznie wczytują się w te dokumenty, ponieważ zależy im, by zatrudnić osobę jak najbardziej rzetelną oraz doświadczoną.

Pisząc CV oraz list motywacyjny trzeba więc wybrać odpowiednią formę, stworzyć dokumenty przyciągające uwagę dobrym stylem i wartą uwagi zawartością. Co więc zawrzeć w liście motywacyjnym i jak go napisać?

List motywacyjny opiekunki osoby starszej

Gdy już wybierzemy ofertę pracy, która odpowiada naszym wymaganiom, stajemy przed zadaniem napisania listu motywacyjnego dopasowanego do danej oferty. List powinien zawierać u góry datę i adres ubiegającego się o pracę. Poniżej napisać należy do kogo adresujemy list- warto poprzedzić to zwrotem „Szanowna/-y Pani/Pan” i imię i nazwisko oraz adres osoby oferującej pracę.

Pierwsze zdanie listu motywacyjnego powinno być informację w odpowiedzi na jaką ofertę aplikujemy. Zdanie to może brzmieć mniej więcej tak: „W nawiązaniu do ogłoszenia o pracę z portalu internetowego XYZ z dnia 01.01.2020 roku, chciałabym zgłosić swoją kandydaturę do pracy na stanowisku opiekunki osoby starszej.”

Poniżej warto napisać kilka zdań na temat swojej osoby i kandydatury. Bardzo dobrze jest zacząć od informacji na temat kierunkowego wykształcenia lub/ i doświadczenia na podobnym stanowisku. Zdecydowanie większą szansę na zdobycie stanowiska opiekunki mają osoby wykształcone w kierunku pielęgniarskim, fizjoterapeutycznym i pokrewnych lub takie, które ukończyły kurs opiekuna osoby starszej.

Udokumentowane referencjami doświadczenie lub praktyki oraz znajomości języka obcego (jeżeli aplikujemy za granicę) to kolejne dwa bardzo ważne punkty, które znacząco zwiększają szansę na otrzymanie wymarzonego stanowiska.

Kolejny akapit listu motywacyjnego powinien zawierać opis tego, jacy jesteśmy- jakie posiadamy cechy i zdolności, które będą przydatne w pracy opiekunki. Aplikując na takie stanowisko zdecydowanie warto podkreślić, iż cechuje nas odpowiedzialność, uczciwość, zaangażowanie w pracę, komunikatywność, cierpliwość, sympatia dla drugiego człowieka oraz wrażliwość. To cechy, które jak żadne inne idealnie sprawdzają się w obowiązkach opiekunki osoby starszej. Warto tu wspomnieć o braku nałogów.

Dwa akapity- o wykształceniu i doświadczeniu oraz opisujące predyspozycje do wykonywania zawodu opiekunki, zdecydowanie wystarczą. List motywacyjny powinien być bowiem napisany w miarę zwięźle, jednocześnie z uwzględnieniem wszystkich znaczących dla danego stanowiska informacji.

List motywacyjny można zakończyć takim akapitem: „Sądzę, że moje wykształcenie, dotychczasowe doświadczenie w pracy i fakt, że posiadam wyżej wspomniane cechy, przemawiają na moją korzyść. Jeśli moja osoba wzbudziła Pani/-a zainteresowanie proszę o kontakt – z przyjemnością osobiście się zaprezentuję na rozmowie kwalifikacyjnej.

Z poważaniem…”. Najlepiej byłoby, gdyby u dołu znalazł się własnoręczny podpis kandydatki.

Praca opiekunki osób starszych

Praca opiekunki to zdecydowanie nie zajęcie dla każdego. Nie sprawdzą się w niej osoby nie lubiące pracy z drugim człowiekiem, mało komunikatywne, niecierpliwe. Praca ta wymaga zdecydowanie danych cech takich jak troskliwość, szybkie adaptowanie się do możliwych zmian, odporność na stres, wytrzymałość- fizyczna oraz psychiczna.

Praca opiekunki wymaga też asertywności- czyli umiejętności mówienia „nie” podczas opieki nad seniorem, którego niektóre prośby i zachcianki mogą być dla niego szkodliwe. Nie jest to praca łatwa, ale niesie ze sobą ogrom satysfakcji i pozwala na prawdziwą przyjaźń z podopiecznym (podopieczni często zaczynają traktować opiekunkę jak członka rodziny- i odwrotnie!).

Niezwykle ważna jest znajomość języka (gdy aplikujemy do pracy za granicą). Znajomość ta znacząco ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków oraz sprawia, iż praca jest mniej stresująca, a często także lepiej płatna. Osoby, które mogą podpisać się pod tymi cechami i umiejętnościami, na pewno świetnie sprawdzą się w pracy opiekunki osoby starszej.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.