Odwodnienie u Seniora – poważne zagrożenie

0
978
Odwodnienie u Seniora

Odwodnienie to moment, niedostarczenia do organizmu, odpowiedniej ilości wody. Jej brak pozbawia nas ważnych, odżywczych składników oraz elektrolitów, które służą do prawidłowego funkcjonowania. Odwodnienie jest bardzo groźnym stanem i może powodować poważne uszczerbki na zdrowiu. Nie rzadko przyczynia się też do utraty życia.

Na skróty:

Czym jest odwodnienie?

Odwodnienie, najczęściej kojarzone jest latem, właśnie wtedy powietrze obdarza nas upałami, przez co szybciej dochodzi do utraty wody. Niestety o zbyt niskim poziomie płynów możemy mówić również zimą lub w wyniku poważnych chorób. Zależnie od tego, jaki rodzaj ma zaburzenie elektrolitowo- wodne możemy mówić o trzej rodzajach odwodnienia.

Pierwszym z nich jest odwodnienie izotoniczne, które charakteryzuję się utratą elektrolitów i wody w równej ilości. Hipertoniczne to takie, na którym zyskują elektrolity, gdyż z organizmu wytrącana jest jedynie woda. W przypadku odwodnienia hipotonicznego zasada jest odwrotna, woda pozostaje w organizmie a elektrolity są wypłukiwane.

Jest kilka powodów odwodnienia naszego organizmu. Jednym z nich może być przebyta gorączka, biegunki, a także częste wymioty. Niestety, odwodnienie może pojawiać się też podczas poważniejszych chorób, jak Parkinson lub niewydolność nerek.

Najczęściej jednak ten stan jest wynikiem wysokich temperatur, podczas których nie pilnujemy naszego organizmu i odpowiednio go nie nawadniamy. Nasze ciało wraz z potem pozbywa się wody, która w gorące dni służy jako ochłodzenie. Należy pamiętać, że największe ryzyko dotyka osób starszych, dzieci, a także osób z nadwagą.

Kiedy możemy mówić o odwodnieniu naszego organizmu? Na początku zmniejsza się nasz apetyt, stajemy się bardziej senni, mamy wzdęty brzuch a jama ustna jest wysuszona. Charakterystycznym objawem u noworodków są zapadnięte gałki oczu oraz ciemiączko.

Jakie skutki powoduje odwodnienie u seniora?

Należy pamiętać, że prawdopodobieństwo odwodnienia u seniora jest znacznie większe. Wraz z mijającym wiekiem odczuwamy coraz mniejsze pragnienie, co za tym idzie, nasz organizm pomimo większej potrzeby, nie zostaje odpowiednio nawodniony. Jeśli w porę nie nadrobimy ilości płynów, możemy spodziewać się takich objawów jak: gorączka, suchość skóry i utrata jej elastyczności oraz znacznie szybsze działanie serca.

Jakie skutki powoduje odwodnienie u seniora? Jego efekty mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, senior może skarżyć się na drgawki, hipotonie a czasem może dojść również do utraty przytomności.

W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek z wymienionych objawów zaleca się zwiększenie przyjęcia płynów przez organizm. Jeśli czujemy, że sama woda nie wystarczy, możemy zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty nawadniające lub płyny doustne.

Ich plusem jest z pewnością szybkie działanie, już po kilku minutach do naszego organizmu, wpływa fala elektrolitów. Należy pamiętać, że odpowiednie nawadnianie nie tylko zmniejsza ryzyko odwodnienia, ale świetnie wpływa na trawienie oraz pobudzanie innych funkcji organizmu.

Jak zapobiegać odwodnieniu u seniora?

Jak zapobiegać odwodnieniu” i „zapobieganie odwodnieniu u seniora” czy jest jakaś różnica? Zasadniczo żadna różnica między tymi dwoma stwierdzeniami nie istnieje. Z tym wyjątkiem, że w przypadku osób starszych pobór płynów jest znacznie większy. Co zrobić, aby temu zapobiec?

– Wykluczyć z codzienności spożywanie alkoholu – bowiem jego działanie może być moczopędne, co spowoduje zwiększenie utraty wody.

-Codziennie wypijać około dwóch litrów wody.

-Leki popijać wyłącznie wodą.

-Pamiętać o spożywaniu pokarmów, zawierających spora ilość płynów.

-Podczas wymiotów oraz biegunki na bieżąco uzupełniać płyny

-W upalne dni przygotowywać sorbety i w miarę możliwości regularnie je spożywać.

Odpowiednie nawodnienie pozytywnie wpływa nie tylko na funkcjonowanie organizmu, ale też na prawidłowe utrzymanie stanu psychicznego i fizycznego. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest nasz podopieczny, warto uświadamiać go o konsekwencjach niedoboru wody w organizmie.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.