Problemy z poruszaniem się osoby starszej, zaburzenia równowagi, choroby nóg

0
1356
Problemy z poruszaniem się osoby starszej

Należy podkreślić, że zaburzenia równowagi u seniora zwykle są bywają bagatelizowane. Pamiętajmy jednak, że trudności związane z utrzymaniem równowagi mogą wiązać się, szczególnie w przypadku seniorów, z niezwykle poważnymi konsekwencjami.

Równowaga

Jak wiadomo, równowaga jest niezwykle istotnym zmysłem. Nadmieńmy, iż utrzymanie równowagi jest zależne jest od wielu różnorakich narządów ludzkiego organizmu – na przykład od właściwej czynności móżdżku, a także od narządów zmysłów bądź też tak zwanej propriocepcji oraz błędnika. Zwróćmy uwagę, że to dzięki współdziałaniu wspomnianych narządów mamy możliwość zachowania prawidłowej postawy na przykład w czasie siedzenia, nie chwiejemy się w czasie wstawania oraz możemy utrzymać prostą postawę, nawet w czasie, kiedy chodzimy.

Zaburzenia równowagi

Bywają sytuacje, iż któryś z elementów powiązanych ze zmysłem równowagi nie pracuje prawidłowo. Wtedy u osoby starszej pojawiają się zwykle jakiegoś typu zaburzenie równowagi. Co prawda, zaburzenia te mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednakże są one najczęściej spotykane u osób starszych. Oszacowano, iż nawet co trzecia osoba, która ma więcej aniżeli 60 lat może mieć tego rodzaju problemy.

Przyczyny zaburzenia równowagi u seniorów

Należy zauważyć, że możliwych przyczyn związanych z zaburzeniem równowagi u seniorów można wymienić całkiem sporo. Trzeba tutaj jednak podkreślić niezwykle istotny aspekt – nie można uznawać opisywanych tutaj problemów z równowagą, występujących u osoby starszej, za przejaw starości.

Co prawda, którzy są starsi, zaburzenia równowagi występują znacznie częściej aniżeli u osób młodych, jednakże trzeba tutaj poszukiwać innego źródła tego problemu. Dopiero kiedy odnajdziemy źródło tych problemów, możliwe będzie rozpoczęcie stosownych działań, które mają na celu zniwelowanie trudności z utrzymaniem równowagi.

Należy dodać, że do najczęstszych przyczyn związanych z zaburzeniem równowagi u osób starszych należą:

– zaburzenia lękowe

– choroba Meriere’a

– zbyt niskie ciśnienie krwii

– bóle głowy

– odwodnienie

– zaburzenia widzenia

– zapalenie błędnika

– neuropatie

– zaburzenie otępienne

– choroby układu mięśniowo-szkieletowego

– choroby wątroby

– choroby neurologiczne

– nerwiak nerwu przedsionkowo-ślimakowego

– przebyty udar mózgu

Zaburzenia równowagi u osób w podeszłym wieku – możliwe objawy

Zwróćmy uwagę, iż zaburzenia równowagi u osób w wieku podeszłym są związane na przykład z zawrotami głowy bądź też z problemami z utrzymaniem balansu własnego ciała, poprzez wiele innych powodów, które mogą być uznane za błahe. Jednakże w rzeczywistości wcale nie są one błahe. Pamiętajmy, że zaburzenia równowagi mogą wiązać się nie tylko ze zwyczajnym pogarszającym się funkcjonowaniem na co dzień, lecz również z upadkiem, którego rezultatem mogą być na przykład poważne złamania.

Osoby starsze z występującymi zaburzeniami równowagi mają zwykle zauważalne trudności z codziennym, zwyczajnym funkcjonowaniem. U takiej osoby zazwyczaj występują problemy ze wstawaniem, w czasie których osoba starsza może się dość mocno chwiać, a czasami nawet upadać. Dość często pojawiają się także trudności w czasie chodzenia. Należy podkreślić, iż zaburzenia równowagi mogą przyczyniać się do tego, że pacjent z tego rodzaju zaburzeniami będzie chodził dość niepewnie.

Co więcej, może on nawet zataczać się, przez co zdarzały się sytuacje, że osoby takie były uznawane za osobę, która nadużyła alkoholu. Nadmieńmy, że zdarzają się także sytuację, gdzie senior borykający się z zaburzeniem równowagi, nie jest w stanie przemieścić się sam chociażby o kilka metrów bez wspomagania się podczas tej czynności z jakiegoś podparcia, może to być na przykład poręcz przy schodach. W takich przypadkach osoba starsza zazwyczaj podpiera się o różne meble.

Jeszcze innymi objawami zaburzeń równowagi u seniora, które mogą mieć związek z zaburzeniami równowagi, bywają zazwyczaj:

– nudności

– zawroty głowy

– dezorientacja

– wymioty

– zaburzenia widzenia

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.