Zaburzenia snu u Seniora – skąd się biorą?

0
1079
zaburzenia snu u seniora

Bezsenność i zaburzenia snu to jedna z najczęstszych przypadłości, na jakie uskarżają się osoby starsze. Jest męcząca nie tylko dla nich samych, ale także dla otoczenia, np. opiekunów.

Wiąże się to z tym, iż senior nie może spać w ogóle lub często budzi się w nocy, która staje się także nieprzespana dla osoby sprawującej pieczę nad seniorem. Skąd ta bezsenność i czy można ją wyeliminować?

Na skróty:

Zaburzenia snu u seniorów- jakie mogą być przyczyny?

Jednym z kluczowych problemów jest to, iż senior za długo w ciągu doby przebywa w łóżku! Za dnia ucina sobie jedną lub nawet dwie drzemki, a wieczorem jest gotowy do spania już o godzinie 20, a nawet wcześniej. Takie działanie nieuchronnie zwiastować będzie bezsenność w nocy i by się z nią nie borykać, absolutnie trzeba je wyeliminować.

Bezsenność może też wynikać z takich problemów jak przewlekłe zaburzenia somatyczne, bezdech senny, bóle, często oddawanie moczu i inne. By zdiagnozować co może być przyczyną bezsenności u seniora należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się jego planowi dnia. Jeżeli mimo aktywnego dnia i zmęczenia nie może dobrze spać, oceniamy stan somatyczny seniora. Lekarz ocenia jakie choroby mogłyby mieć wpływ za zaburzenia snu. Dobrze także zapytać o radę lekarza psychiatrę- może być tak, iż u seniora rozwija się depresja lub zaburzenia lękowe.

Ze snu mogą wybudzać także takie dolegliwości jak bolesne skurcze łydek (zapotrzebowanie na magnez), zgaga, zespół niespokojnych nóg. Na złą jakość snu, wpływ mają także dość często zażywane przez seniorów leki (np. beta-blokery, kortykosterydy, amantadyna, fenytoina, lewodopa czy fluorochinolony).

Bezsenność u osób starszych

Badania pokazują, iż bezsenność u seniorów nie jest rzadkim zjawiskiem- wręcz przeciwnie, cierpi na nią niemal 20% osób w podeszłym wieku. Duży odsetek z nich deklaruje, iż dotyczy ich przewlekła bezsenność, czyli taka, która trwa powyżej jednego miesiąca. Co więc robić, by poradzić sobie z bezsennością, kiedy jeszcze nie stała się ona dla seniora „chlebem powszednim”? Oto kilka wskazówek:

– w sytuacji, gdy senior przechodzi na emeryturę, nie powinien zmieniać swojego rytmu dnia, nie powinien drastycznie wydłużać czasu spania- wylegiwania się w łóżku, 6-7 godzin snu w zupełności wystarczy,

– senior powinien być w ciągu dnia jak najbardziej aktywny, mówiąc wprost- powinien się nawet, o ile to możliwe, porządnie sforsować- spacery, uprawa działki, zabawy z wnukami, intensywny dzień zdecydowanie wpływa na jakość zasypiania i sam sen,

– jeżeli senior nie może zasnąć o godzinie 21, to nie powinien się o tej godzinie kłaść; w łóżku powinien spędzać tyle czasu, ile faktycznie wynosi jego sen,

– senior powinien wstawać rano możliwie o tej samej godzinie- każda regularność w kwestii snu wpływa na jego jakość i wzmocnienie,

– zdecydowanie należy wykluczyć drzemki w ciągu dnia.

Jak sobie radzić z bezsennością?

Wiele rad było przedstawionych już wyżej. Jeżeli mimo zastosowania się do tych wskazówek, wciąż cierpimy na bezsenność, można pokusić się o ziołowe preparaty lub inną farmakoterapię. Zacząć trzeba od suplementów i preparatów ziołowych, które najczęściej do kupienia się bez recepty. Mimo iż są to preparaty ogólnodostępne, trzeba jednak ich zażywanie i działanie skonsultować z lekarzem rodzinnym- niektóre składniki, zioła, mogą wchodzić w reakcję z lekami branymi przez seniora na jego choroby. Suplementy tworzone są na bazie melatoniny, czyli hormonu snu.

Zioła, które mają dobry wpływ na sen to melisa lekarska, kozłek lekarski (waleriana), chmiel zwyczajny, dziurawiec zwyczajny, rumianek pospolity oraz lawenda. Można je stosować w miarę długo, gdyż są łagodne i nie powodują uzależnienia. Gdy taka suplementacja nie przynosi efektów, warto poprosić o pomoc specjalistę z poradni leczenia zaburzeń snu. Specjalista może przepisać medykamenty, które zażywane powinny być okresowo oraz zawsze pod nadzorem lekarza. Środki nasenne mają skutki uboczne, mogą także powodować uzależnienie.

Najczęściej lekami nasennymi stosowanymi u seniorów są pochodne z grupy benzodiazepin oraz zopiklon, zolpidem i zalepon. Mają one nie tylko działanie nasenne, ale także przeciw-lękowe, przeciwdrgawkowe i rozluźniające.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.