Zawał serca – co warto o Nim wiedzieć?

0
1163
Zawał serca – co warto o Nim wiedzieć

Zawał mięśnie sercowego to jedna z wiodących przyczyn przedwczesnych zgonów- nie tylko w przypadku seniorów. Bardzo ważnym jest, by rodzina lub opiekunowie seniora znali objawy zawału serca i umieli udzielić w jego przypadku odpowiedniej pomocy przedmedycznej- jest to w większości przypadków niezbędne, by w ogóle móc mówić o efektywnym ratowaniu życia i zdrowia osoby, która przechodzi zawał.

Od szybkości reakcji przy zawale serca zależy nie tylko życie chorego, ale także stopień jego sprawności po przebytym zawale serca. Pełna sprawność fizyczna po przebytym zawale zależy w ogromnej mierze od szybkości naszej reakcji. Jeżeli pacjent przebył zawał, niezwykle istotna będzie również profilaktyka wtórna oraz rehabilitacja kardiologiczna.

Przyczyny zawału serca

Zawał serca jest wynikiem niedrożności naczyń krwionośnych i najczęściej jest rezultatem choroby wieńcowej. Do niedrożności naczyń może dochodzić latami, np. na skutek odkładania się blaszek miażdżycowych będących wynikiem zbyt wysokiego „złego” cholesterolu LDL. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej na skutek niezdrowego stylu życia- braku ruchu, niezdrowej, tłustej diety, długotrwałego stresu i nałogów- nikotynizmu i alkoholizmu.

Na zawał serca mają także wpływ takie choroby jak nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca. Innymi przyczynami wystąpienia zawału są obciążenia genetyczne, wady serca, wiek oraz warunki środowiskowe. Zawał serca to inaczej martwica mięśnia sercowego, do jakiej dochodzi na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej. Często dochodzi do zawału w wyniku konkretnego, silnego bodźca- np. bardzo silnego przeżycia czy dużego wysiłku fizycznego.

Objawy zawału serca

Objawy zawału serca mogą być zarówno typowe jak i zupełnie nietypowe. Do tych pierwszych zalicza się bóle wieńcowe (zamostkowe), duszności, bóle w klatce piersiowej, potliwość, uczucie silnego lęku lub wręcz paniki. Bardzo ważnym jest, by dobrze i szybko je rozpoznać i jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe do chorego. Bardziej nietypowymi objawami zawału są z kolei bóle brzucha, nudności oraz wymioty, ból w okolicy karku lub żuchwy, utrata przytomności.

Zawałowi serca nie musi zawsze towarzyszyć silny ból. Jeżeli wiemy, iż mamy do czynienia z osobą, u której możliwy jest zawał serca (np. znajduje się ona w grupie ryzyka), zawsze powinniśmy być jeszcze bardziej uwrażliwieni na każdy objaw i jak najszybciej musimy zareagować.

Zawał- jak udzielić pierwszej pomocy?

Pierwsza pomoc przy podejrzeniu zawału serca jest sprawą kluczową i bardzo istotne jest, by przeprowadzona ona była jak najszybciej. Bezzwłocznie szybko o ile to możliwe należy w pierwszej kolejności zawiadomić pogotowie ratunkowe. Następnie przystąpić należy do udzielenia choremu pomocy przedmedycznej.

Jeżeli to my podejrzewamy u siebie zawał serca, dobrze byłoby otworzyć okno lub w inny sposób zapewnić sobie dopływ świeżego powietrza, położyć się i spokojnie zaczekać na przyjazd karetki. Kluczową kwestią jest, by zachować względny spokój, bo dodatkowy lęk czy stres może jedynie pogłębić stan. Jeżeli jesteśmy świadkami czyjegoś zawału serca, należy sprawdzić drożność dróg oddechowych chorego, monitorować cały czas jego oddech oraz tętno- aż do przyjazdu lekarza.

Jeżeli któreś z nich zanika, należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej aż do przyjazdu pogotowia.

Co po zawale?

Osoba, która przeszła zawał serca musi być stale pod opieką lekarza kardiologa, pod nadzorem lekarskim monitorującym jej stan. Po przebytym zawale absolutnie konieczna jest zmiana stylu życia na zdrowy- jeżeli pacjent nie powziął już takich kroków przed wystąpieniem zawału serca. Taki nadzór lekarski nazywa się rehabilitacją kardiologiczną, a jej zakres i czas trwania uzależnione są od stopnia rozległości zawału, stanu zdrowia chorego oraz występowania u niego chorób towarzyszących.

 

Stanu po zawale nie można sobie lekceważyć. Należy stosować się do zaleceń lekarskich oraz przyjmować leki. Zaniedbanie swojego zdrowia po zawale może prowadzić do przedwczesnej śmierci. Profilaktyka wtórna jest koniecznością, a oznacza ona komplet działań (ruch, zdrowa dieta, itp.), które mają uchronić pacjenta przed możliwym kolejnym zawałem serca.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.